Про нашу організацію можна писати що завгодно, у нас в країні демократія. Але якщо у мера і його зама Ніколайчука «рильце в пушку», то треба відповідати за свої дії. І заступнику мера Ніколайчуку писати по суті, а не займатися порожніми образами.
Офіційно заявляю, Олевський СтопКор, не подавав заяв щодо, ремонтів в дитячих садках і школах Олевської громади. Хоча розуміємо, що нам треба було їх подати, так як більшість ремонтів робили фірми, які належать дружині мера Олевська Олега Омельчука. Обов’язково исправимся і подамо заяви.
Ми в курсі, що і в правоохоронних органах є люди, не зовсім чисті на руку, які покривають злодіїв і корупціонерів. І про те що деякі правоохоронці вирішили затягувати розслідування де фігурант мер Олевська Олег Омельчук, до кращих часів ми в курсі.
Вважаю Олександр Ніколайчук лукавить, що не знає ні чого про нашу організацію.
Про всяк випадок нагадаю йому, про те що ми зробили і перерахую відкриті справи, за якими ми подали заяви:

Олевський осередок СтопКору, працює з 18 жовтня 2017 року.

— Укладено фиктивні договори на 2 800 000 гривен з компанією ТОВ Фалькон-Пауер на проведення освітлення. На 70% вулиць прописаних в контракті роботи не проводилися. 100% грошей проплачено і акти виконаних робіт КБ-2 підписані. Директор фірми радник Мера, член виконкому. Заведено кримінальну справу
http://stopcor.org/stopkor-zvernuvsya-prokuraturi-korosten…/

— Звернулися в прокуратуру. По факту проплати за один вид робіт, встановлення паркану за рахунок бюджету, біля будинку керуючого виконкомом. Проплата за один вид робіт пройшла на дві компанії, в них засновником є дружина мера. Відкрито кримінальну справу
http://stopcor.org/na-zhitomirshhini-za-ponad-80-tisyach-g…/

— Допомогли людям зупинити рейдерське захоплення паїв та пасовища біля сіл Заборочче та Кишин. Перевели конфлікт в юридичну площину, давши йому розголос. Подано заяву в поліцію та прокуратуру.
http://stopcor.org/stopkor-nagadav-politsiyi-ta-prokuratur…/


http://www.www.www.olevsk.online/?p=1245
— Членами ГО «Стоп корупція», зафіксований факт організації владою громади, звалища будівельного та побутового сміття. Компанією ДП «БУДПОСЛУГИ №2» належить дружині мера та КП Олевськ- Ресурсінвест (створювалася для видобутку та продажу бурштину).
Факт зупинки ЗІЛа-130 с сміттям на стихійному звалищі членами ГО «Стоп корупція» зафіксовано.
Заява в правоохоронні органи подано.
http://stopcor.org/v-olevsku-stopkor-diznavsya-shho-miskiy…/
Посилання на відео, фото та документи тут.
http://www.www.www.olevsk.online/?p=1904
— Подано заяву, про розкрадання коштів виділених на будівництво Воркаут майданчика. Відкрито кримінальну справу.
http://stopcor.org/na-zhitomirshhini-stopkor-diznavsya-yak…/
— Дізналися, що посадовці меріі на День міста прогуляли в ресторанах 35 тисяч гривень з бюджету міста. Подали до Коростенської прокуратури заяву про злочин, який полягає в самоправстві, зловживанні владою або службовим становищем посадових осіб мерії м Олевськ.
http://stopcor.org/stopkor-diznavsya-shho-posadovtsi-z-ole…/

— Звернулися в правоохоронні та антикорупційні органи із заявою, що посадовцями Олевської міської ради припускається самоправство, перевищення повноважень, тиск на фізичних осіб-підприємців громади та грубе порушення законодавства, прав громадянина України на здійснення підприємницької діяльності
http://stopcor.org/v-olevsku-na-zhitomirshhini-stopkor-zaf…/

Іноді питання вирішували, без правоохоронних органів
1 листопада, члени ГО «Стоп корупція» прийшли до мера м Олевськ разом з мешканцями села Кишин, обуреними свавіллям влади при виборі кадрів в новий дитячий садок.
В результаті 16 листопада, був проведений чесний конкурс на вакантні місця в новому дитячому садку.

— Підняли питання, завдяки якому, міські депутати зупинили спробу ліквідації підсобного господарства Будинку пристарілих у селі Кишин. Тоді Мерія хотіла трактор подарований спонсорами та плуги передати безкоштовно у КП «Олевськ-ресурінвест», землю у ТОВ «Агросмарт-холдинг» а три корови та коней продати. Тим самим позбавити старичків склянки молока та овочів на столі. Свинина, з підсобного господарства, я так розумію до столу стареньких не доходить. Люди похилого віку там знаходяться не безкоштовно, а перераховують туди 70% пенсій.
З питання, що там вже більше року спеціально, не шукають керівника свідомо створюючи хаос, будемо готувати заяви у МІНСОЦПОЛІТИКИ та Кабмін
Посилання на документи та відео з сесії міської ради тут. http://www.www.www.olevsk.online/?p=1115
— Через соцмережі розповіли людям механіку того як влада в змові з сумнівними підприємцями забирають невитребувані паї а фактично землі громади сіл. Тепер люди задають багато питань і не погоджуються на умови шахраїв.
http://www.www.www.olevsk.online/?p=1688
Так само розуміємо стурбованість Пана Олександра Ніколайчука, тим що ми не даємо узурпувати владу остаточно у руках мера, та розповідаємо людям які читають, про реформу децентралізації та «механіці узурпації влади у громаді». http://www.www.www.olevsk.online/?p=960
Про те «хто такі старости?» http://www.www.www.olevsk.online/?p=1563

Хотів нагадати, що суд визнав мера Олега Омельчука корупціонером. Дивно, що правоохоронні органи ще не провели ревізію фінансово-господарської діяльності мерії. Все ж розмова йде про бюджетні гроші та грошах громади.
https://opendatabot.com/…/64480819-c0ba1eda6a83dd625c3f17c2…

Прекрасно розумію, що робота ГО СтопКор, корупціонерам по всій Україні заважає красти, але вибачте якщо що;).

Будемо вдячні за репост

От admin

32 комментария для “Відповідь представника Олевського СтопКору, на образи пана Ніколайчука”
  1. I simply want to tell you that I am new to blogging and certainly liked you’re web blog. More than likely I’m likely to bookmark your blog post . You certainly have impressive well written articles. Thank you for revealing your web-site.

  2. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this site. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

  3. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

  4. Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

  5. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You’re incredible! Thanks!

  6. I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I definitely liked reading everything that is posted on your blog.Keep the posts coming. I liked it!

  7. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I¡¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

  8. I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

  9. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

  10. Today, with all the fast way of life that everyone leads, credit cards have a big demand throughout the economy. Persons throughout every arena are using the credit card and people who not using the credit cards have arranged to apply for just one. Thanks for revealing your ideas on credit cards.

  11. Hello.This post was extremely remarkable, especially since I was investigating for thoughts on this matter last Wednesday.

  12. Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  13. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

  14. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

  15. I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I absolutely liked reading everything that is written on your site.Keep the posts coming. I liked it!

  16. I simply could not leave your web site before suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide to your visitors? Is gonna be back steadily to inspect new posts

  17. I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Carry on the excellent works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site 🙂

  18. excellent points altogether, you just received a logo new reader. What might you suggest about your submit that you just made a few days ago? Any certain?

  19. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

  20. I¡¦ve recently started a web site, the info you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

  21. Hello very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds also¡KI am happy to seek out numerous useful info right here in the put up, we need develop extra strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

  22. I and my guys appeared to be checking out the nice secrets and techniques located on your web blog and suddenly came up with an awful feeling I had not expressed respect to the web site owner for those techniques. All the boys became happy to see all of them and now have absolutely been using these things. Appreciate your really being simply kind and also for deciding upon these kinds of tremendous areas millions of individuals are really eager to know about. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

  23. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

  24. Thanks a lot for giving everyone an exceptionally memorable chance to read from this site. It is always very good and as well , packed with amusement for me personally and my office co-workers to visit your blog on the least thrice in one week to read through the fresh issues you have got. And definitely, I’m also certainly fulfilled with your gorgeous guidelines served by you. Certain 3 points in this article are in reality the most beneficial I have ever had.

  25. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!

  26. Thanks for every other informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect method? I’ve a project that I’m simply now working on, and I have been on the look out for such info.

  27. What i don’t understood is in truth how you’re not really a lot more smartly-appreciated than you might be now. You are very intelligent. You understand therefore considerably in relation to this subject, made me individually consider it from so many numerous angles. Its like women and men don’t seem to be interested except it¡¦s something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs great. All the time care for it up!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.